Ranking ATP czym jest
Główna Sport i Rekreacja Czym jest i na czym polega Ranking ATP?

Czym jest i na czym polega Ranking ATP?

Dodał Jacek

Ranking ATP, czyli Asocjacji Tenisistów Zawodowych, jest kluczowym narzędziem hierarchii w męskim tenisie zawodowym. To zestawienie decyduje o możliwościach uczestnictwa w turniejach oraz o rozstawieniu graczy. Klasyfikacja jest ustalana na podstawie zdobytych punktów przez tenisistów w różnych zawodach.

Ranking ATP a punkty

Punkty do rankingu ATP przyznawane są w zależności od zajętego miejsca w turniejach, z największą liczbą punktów przyznawaną za triumf w turniejach Wielkiego Szlema, takich jak Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Kolejno w hierarchii punktacji są turnieje ATP Tour Masters 1000, ATP Tour 500 i ATP Tour 250.

LVBET rozdaje FREEBET za rejestrację
20 zł bez depozytu i dowodu + 2000 zł za wpłatę

 

Punkty są obliczane cotygodniowo, z uwzględnieniem wyników z ostatnich 52 tygodni oraz 18 najlepszych rezultatów danego zawodnika w grze pojedynczej. Wyjątkiem są 8 najlepszych zawodników, dla których turniej ATP Finals jest liczony jako 19. do rankingu.

Obecnie, na 19 lutego, w rankingu ATP przewodzi [potrzebna jest aktualizacja rankingów, ponieważ moje informacje nie są aktualne]. Warto zauważyć, że wyniki w poszczególnych turniejach mają bezpośredni wpływ na zmiany w klasyfikacji.

W ostatnich turniejach, w Rotterdamie i Delray Beach, uczestniczyli również polscy tenisiści. Hubert Hurkacz, aktualnie najwyżej notowany Polak w rankingu ATP, w Rotterdamie dotarł do drugiej rundy, gdzie przegrał z Tallonem Griekspoorem. W Delray Beach udział wzięli również zawodnicy gospodarze, a sam turniej wygrał Tommy Paul.

Czym jest i na czym polega Ranking ATP?

Ponadto, w rankingu ATP notowanych jest 12 Polaków w pierwszej tysiące klasyfikacji. Oprócz Hurkacza, wysoko sklasyfikowani są również Maks Kaśnikowski i Daniel Michalski, zajmujący miejsca w pierwszej trzystu, oraz Kacper Żuk i Filip Peliwo, którzy również plasują się w czołowej czterystce.

Należy podkreślić, że wysokie miejsca Polaków w rankingu ATP świadczą o wzroście poziomu tenisa w Polsce oraz otwierają możliwość udziału w prestiżowych turniejach na najwyższym poziomie.

Polecamy