Obrzezanie jest to medyczny zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu części lub całkowitej obrzezce napletka, czyli skórnego fałdu, który pokrywa żołądź prącia u mężczyzn. Procedura ta jest przeprowadzana z różnych powodów, w tym na przykład z przyczyn religijnych, kulturowych, higienicznych lub medycznych.
Obrzezanie z przyczyn religijnych jest praktykowane przez wyznawców judaizmu i islamu. W judaizmie obrzezanie jest przeprowadzane w ósmym dniu życia dziecka, natomiast w islamie jest to zalecane dla chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat.
Obrzezanie z przyczyn kulturowych jest praktykowane w niektórych społecznościach afrykańskich i australijskich, gdzie ma ono znaczenie inicjacyjne i jest uważane za rytuał przejścia do dorosłości.
Obrzezanie z przyczyn higienicznych może być zalecane w przypadku powtarzających się stanów zapalnych napletka lub infekcji dróg moczowych.
Obrzezanie z przyczyn medycznych może być zalecane w przypadku wrodzonej lub nabytej choroby napletka, takiej jak stenoza napletka lub choroba Peyroniego, która powoduje skrzywienie prącia.
Obrzezanie jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym, który może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Po zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort oraz czasami występują krwawienia. W zależności od przyczyny i rodzaju obrzezania, może ono mieć wpływ na funkcję seksualną i czucie prącia u pacjenta.