Na czym polega Ranking FIFA
Główna Sport i Rekreacja Na czym polega Ranking FIFA i jak działa?

Na czym polega Ranking FIFA i jak działa?

Dodał Jacek

 

Oczywisty cel rankingu FIFA polega na ukazaniu, jaką siłę prezentują drużyny narodowe w futbolu. To zestawienie najlepszych ekip, cyklicznie aktualizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) co dwa miesiące. Jak działa ten ranking? Bazuje on na wynikach oficjalnych meczów reprezentacji narodowych.

To, że ranking FIFA zaczął swoją historię w 1990 roku, to wiadomość znana. Ale zmieniał się przez lata, dostosowując formułę i częstotliwość aktualizacji. Idea? Pokazanie jak najdokładniejszej siły drużyn.

No to, jak to się liczy ten ranking FIFA?

Miejsce w rankingu zależy od kilku czynników, głównie od rezultatów na arenie międzynarodowej. I oczywiście, różne mecze to różne punkty – mistrzostwa świata przynoszą najwięcej, a sparingi najmniej. W tych wyliczeniach bierze się pod uwagę sporo danych matematycznych, w oparciu o ustalony przez FIFA algorytm.

Ranking FIFA poddawany jest aktualizacji co dwa miesiące, żeby być na bieżąco. Ale wcześniej było to miesięcznie. Zmiana ta okazała się sensowna, bo czasem brakowało meczów i nie było sensownych zmian w notowaniach.

A co daje ten ranking FIFA?

Dużo, naprawdę. Jest kluczowy w ustawieniu drużyn w fazie grupowej głównych turniejów, takich jak Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. To też narzędzie do wyłaniania uczestników eliminacji do tych turniejów.

Dla dziennikarzy i fanów to nieocenione źródło do oceny drużyn narodowych. Często to temat do gorących dyskusji – no bo czasem ranking się nie zgadza z rzeczywistością, co niektóre zespoły są przereklamowane.

Ale ranking ma swoje zalety w losowaniu grup. Te drużyny, co wyżej w rankingu, mogą liczyć na łatwiejszych rywali. No i jest też powód do dumy narodowej, bo to miernik sukcesów na arenie międzynarodowej.

Ranking FIFA też ważny przy losowaniu grup finałowych mistrzostw świata. To, gdzie trafisz, zależy od tej pozycji. No i są cztery koszyki, w których się podział reprezentacje – to zależy od rankingu.

Ale ten ranking nie jest bez wad.

Po ponad 30 latach istnienia, ciągle krytykowany. Za to, że zbyt mocno zależy od ostatnich wyników czy że nie uwzględnia innych czynników, które mogą mieć wpływ na siłę drużyny.

Co z Polską w tym rankingu FIFA?

W ostatnich latach widać duży progres. Od 78. miejsca w 2013 roku do zajmowania pozycji w drugiej lub trzeciej dziesiątce – to spory skok.

Polska przez ten ranking przeżywała różne momenty. Z 78. miejsca, najgorszego w historii, do ćwierćfinału mistrzostw Europy. No i w 2017 roku byliśmy na piątym miejscu – rekord!

Ale co z 2023 rokiem?

To jeszcze nie jasne. Jeśli Polska nie zagra na mistrzostwach Europy w 2024, ranking może ucierpieć. Bo tam można zgarnąć sporo punktów, a jeśli ich zabraknie, może być gorzej.

Polecamy